NanoBioRem na Festivalu znanosti

U sklopu manifestacije Festival znanosti, 23. travnja 2026. godine Odjel za biologiju posjetili su učenici Osnovne škole Kneževi Vinogradi u pratnji nastavnice Maje Lesjak. Radionicu pod nazivom “Fotosinteza: supermoć biljaka” vodile su izv. prof. dr. sc. Selma Mlinarić i viša laborantica Nikolina Sabo.

Učenici su upoznali fotosintezu kao jedinstven i biološki ključan proces kojim biljke pretvaraju svjetlosnu energiju u kemijsku, čineći je dostupnom za život. Našli su se i u ulozi lovaca na svjetlost. Nizom istraživačkih aktivnosti proučavali su kako različiti uvjeti, poput intenziteta i boje svjetlosti, utječu na odvijanje fotosinteze. Vlastitim su mjerenjima i opažanjima dolazili do zaključaka o optimalnim uvjetima za rast i razvoj biljaka. Mjerili su fotosintezu na različitim biljnim vrstama, uspoređujući zelene i bijele dijelove listova i donosili zaključke o fotosintetskoj učinkovitosti. Radionica je navela učenike na povezivanje znanja biologije, kemije i fizike i promišljanje o važnosti ove „supermoći“ biljaka. Provedene aktivnosti u skladu su s istraživanjima koja se provode u okviru projekta NanoBioRem.

Scroll to Top